Pascal Rouet „Habana Cuba”
Wernisaż wystaw 18 października o godz. 18.00
Na Kubie roślina tabaki jest tak wysoka jak człowiek. Liście są lepkie i pachnące żywicą. Ulica wytrąca gęsty, mięsisty aromat; słodki jak owoc cururucho. Kubańczycy nazywają ten orzeźwiający zapach breva czyli dojrzałą, soczystą wonią świeżo kręconej w dłoniach tabaki. Breva jest delikatna jak skóra i szorstka jak codzienne życie Kubańczyków.
Pascal Rouet, chłopak z francuskiego Bourges, lubujący się w czarno-białej szachownicy kadru, którego jedynym koniecznym do życia meblem jest aparat, przypadkiem wyrusza do małej wioski San-Luis niedaleko Hawany, słynącej z najlepszych na świecie terenów do uprawy tytoniu. Tam poznaje Alexandro Robeina, lokalnego barda cygarowego i zgodnie ze starym kubańskim zwyczajem przejeżdżają oboje siedem kilometrów na jednym rowerze. W upalnej podróży poznaje Rouet świat o jakim Europejczykom się nie śniło. Kiedy w przydrożnej knajpie Robein przedstawia go swoim jolero, Rouetowi w ręce wpada magazyn L’Amateur de Cigare, a w nim niezwykłe zdjęcie legendarnego producenta cygar zrobione przez samego Luca Monneta. Rouet jeszcze raz pożycza rower, lecz tym razem jego podróż trwa znacznie dłużej.
Dostojnością kadru porównywany do Roberta Mapplethorpe'a, artysta czujnie obserwuje Kubańczyków i tworzy fotografię duszną, gęstą od dymu, pachnącą tytoniem, przy tym nierzadko melancholijną i wyciszoną. Twarze na portretach Roueta są czujne, ufne i mądre, za każdym razem podkreślone kształtem trzymanego w ustach cygara. Bliskość tego wizualnego dialogu pomiędzy fotografem a modelem tworzy atmosferę intymnego spotkania. W dumnych spojrzeniach Kubańczyków widać rys tamtejszej rzeczywistości, jakże dalekiej od wygodnej, uporządkowanej Europy. Spojrzenia nie urywają się, nie błądzą. Pascal Rouet wyłącza dźwięk, zagłusza hałaśliwą ulicę pulsującą salsą. Czas zwalnia, robi się gorąco".- Aleksandra Adamowska
Pierre Radisic „Konstelacje”/ „Portrety podwójne”
"Wystawa „Konstelacje” belgijskiego fotografa Pierre’a Radisica jest owocem uprzedniej współpracy artysty z brukselskim Muzeum Atelier 340 i katowicką Galerią BWA. W 2012 r. podczas wystawy tematycznej „Okolice układów” zaprezentowaliśmy wybór jego fotografii z serii „Ciała niebieskie”. Artysta opracował jednak ten temat jako całość, wyznaczając 89 gwiezdnych konstelacji na ciałach ponad sześćdziesięciu modelek. Właśnie dlatego Atelier 340 i BWA pragną poświęcić teraz serii indywidualną wystawę.
W wyniku współpracy z Pierrem Radisicem przy okazji wystawy „Okolice układów” i naszych licznych związanych z tym dyskusji, mieliśmy okazję zapoznać się także z „Portretami podwójnymi”. Te portrety par, przedstawione jako dyptyki, uwypuklają niepokojące zjawisko mimetyzmu, przypominając nam o naszych osobistych doświadczeniach społecznych.
Już w młodości zastanawialiśmy się nad uderzającym podobieństwem fizycznym pomiędzy osobami funkcjonującymi w tkance społecznej, parami przechadzającymi się po ulicach czy siedzącymi przy jednym stoliku w restauracji. Właśnie te pytania dotyczące dualności zadaje również Pierre Radisic w formie obrazu. Z ogromną przyjemnością, która towarzyszyła nam również podczas odkrywania prac artysty, prezentujemy je dziś szerszej publiczności"- Kurator Wystawy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz